Servis aut & pneumatik

call 603 316 755 call 733 211 101

Výměna oleje a filtrů

Výměna oleje a filtrů

event_note 22.05.2022

Výměna oleje. Dalo by se říct – banalita. Měla by se ale provádět pravidelně. Existuje totiž termín výměnný interval. A ten bychom měli dodržovat.

Výměnný interval – jinými slovy jde o počet ujetých kilometrů, po nichž je potřeba olej vyměnit. O něm nerozhoduje, jak bychom si mohli myslet, výrobce oleje. Délku výměnného intervalu zásadně stanovují výrobci automobilů, a to po obsáhlých a nákladných zkouškách nejen na zkušebně, ale i v provozu na řadě vozidel. Tyto zkoušky se provádí, dokud je motor vyvíjen.

V průběhu provozu motoru dochází ke znehodnocení také kontaminací palivem, vodou, kovovým otěrem, nečistotami, u vznětových motorů typicky sazemi, které vytváří známou černou barvu. Do oleje se může dostat netěsností chladící soustavy chladící kapalina atd. Je-li překročena určitá mez, pak je ohrožena mazací funkce oleje.

Sečteno a podtrženo: pro výměnu oleje platí, že je lepší ji raději provést o něco dříve, než stanovuje výrobce automobilu.
Výměna dalších filtrů je zpravidla dle znečištění. U každého vozu (značky a modelu) jsou určité servisní intervaly.

Nyní se budeme bavit o vozidle:

ŠKODA OCTAVIA první generace r.v. 2004, 1.9TDI, 130kW (diesel)

Zde je nastaven interval výměny oleje po 15.000 km, nebo po roce. Vzduchový filtr po 60.000 km, nebo po 2 letech. Palivový filtr po 60.000 km, my jsme zastánci toho, že u dieselu raději po 30.000 km. Kabinový filtr dle skutečného znečištění.
Suma sumárum, když se to sejde najednou, tak to vypadá cenově následovně:

Výměna oleje MOBIL 5W40 (4,3 litry), značkový olejový, vzduchový, kabinový a palivový filtr + práce = 2700,- Kč s DPH
(Cena stanovena ke dni 5/2022 – může se mírně lišit +/- 10%)

Služba zahrnuje:

Chcete-li nacenit servisní prohlídku s výměnou oleje a filtrů, napište nám na náš kontaktní formulář. Uveďte vše, co chcete vyměnit společně s typem vozidla, rokem výroby, obsahem motoru a výkonem v kW. Připojte prosím i telefonní číslo pro rychlejší komunikaci.